Srpen 2017

Urzon kanadský

31. srpna 2017 v 14:10 Savci
Urzon kanadský žije hlavně v lesích Kanady,Aljašky a na severu a na západě USA,ale můžeme ji vidět i ve vysokohorských arktických oblastech, takže je velmi přizbůsobivý. Patří mezi savce, kteří jsou aktivní hlavně v noci jako ježek.Často se schovává na stromech.Není ohrožený druh.Je to býložravec.Mohou se dožít až osmnácti let. Natáhlý může s ocasem dosahovat skoro až 1 metr délky.Samci mohou vážit až 18 kg.Jejich ostny mohou být dlouhé až 8 centimetrů a tlusté až 2 milimetry, ostnů mají asi 30 000.Indiánské ženy často jejich ostny používaly k zdobením oblečení.
Výsledek obrázku pro urzon kanadský

Sova pálená

24. srpna 2017 v 14:09 Ptáci
Sova pálená je druhů čeleďe sovovitých, který je asi nejrozšířenější druh vůbec.Je málo dotčená.Má dlouhé nohy.Délka těla je až 40 centimetrů a rozpětí křídel je až 95 centimetrů.Váží 200 - 400 gramů. Výrazná je její hlava do tvaru srdce , oči jsou černé.Ze shora je šedá a hlavně okrová a ze spoda je bílá,nebo žlutooranžová. Jejich potravou jsou především hlodavci, ale občas obojživelníci nebo menší druhy ptáků.Loví za soumraku a v noci přes den jen občas když musí nakrmit mláďata.
Výsledek obrázku pro sova pálená

Iguanodon

17. srpna 2017 v 14:08 Druhohory (mezozoikum)
Iguanodon je rod býložravého dinosaura, který žil před 130- 125 miliony lety(křída).Žil hlavně v lesích, kde se živil nejčastěji přesličkami,cykasy a jehličnany.Byl dlouhý 9 metrů,ale někteří jedinci mohli dosahovat až 13 metrů.Iguanodon bernissartensis vážil okolo 3 tun.Jeho velké silné zadní končetiny nesly většinu hmotnosti jeho těla.Přední končetiny měly na konci pět prstů, tři dlouhé byly spojeny svaly, jeho palec byl ostrý, jeho pátý prst se mohl volně pohybovat.Jeho hlava byla vysoká a úzká s vysoce posazenýma očima, díky tomu měli široké zorné pole.
Poprvé byly Iguanodonovi zuby nalezeny anglickým amatérským geologem Gideonem Mantellem, ale až v roce 1825 získal svoje jméno Iguanodon-leguání zub.Více pozůstatků bylo
nalezeno v Belgii v roce 1878.
Výsledek obrázku pro iguanodon chodidlo

Výsledek obrázku pro iguanodon

Arthropleura

10. srpna 2017 v 12:11 Prvohory (paleozoikum)
Arthropleura je rod členovců dlouhých až dva metry.Patrří mezity největší členovce co kdy žili.Žili v pozdním Karbonu a svrchním Permu, v deštných pralesích.Jejich stopy se našli ve Skotsku.Pravděpodobně byla býložravec.Ve předu na hlavě má silná kusadla.Pravděpodobně se pohybovala velmi rychle.
Výsledek obrázku pro Arthropleura
Stopy ve Skotsku

Výsledek obrázku pro Arthropleura

Dimetrodon

3. srpna 2017 v 11:35 Prvohory (paleozoikum)
Dimetrodon byl plaz, který žil v období Permu, asi před 280-265 milionů let. Je to rod masožravého pelykosaura.Jeho výrazná plachta regulovala tělesnou teplotu díky tomu se mohl rychleji zahřívat a ochlazovat se.Byl dlouhý 3,5 metru a vážil okolo 200 kg.Jeho potravou se často stávali Edaphosauři, jejich velmi blízcí příbuzní.Žil na územi dnešní Severní Ameriky a Evropy.
Výsledek obrázku pro dimetrodon