Megalodon

14. května 2018 v 14:41 | Diictodon |  Kenozoikum
Megalodon(Charcharocles megalodon)- velký zub, je rod pravěkého žraloka. Žil asi před 23-1,6 miliony let, tedy v miocénu a pliocénu.Megalodon vypadal asi jako dnešní žralok bílý, ale mnohem větší.Dlouho se paleontologové dohadovali jak byl dlouhý, za poslední roky bylo určeno že jeho maximální délka mohla být 18 metrů, a průměrná délka byla 11 metrů.Samci měřili většinou 10,5-14,4 metrů a vážili asi 12-34 tun.Samice byly větší než samci, měřili asi 13,3-17 metrů a vážili 27-60 tun.Na severu dorůstal menší délky než na jihu.Jeho rychlost plavání byla 18 km/h.Měl silné ploutve.
Jeho zuby měli trojuhelníkový tvar, ve výšce sklonu mohli měřit i více než 180 milimetrů.Hodily se mu při trhání kořisti.Někteří jedinci měli velikost tlamy napříč až 2 metry a dokázali je rozevřít až do 75°.V jeho tlamě mohlo být i 250 zubů v 5 řadách.Síla stisku zubů megalodona byla podle experimentu až 182 200 Newtnů.Stejně jako ostatní žraloci měl velmi silné smysly, které mu umožňovali najít kořist i ve tmě.Z fosílií megalodona se objevily jen zuby, obratle a trus, protože většina jeho těla byla tvořena chrupavkou.Žil ve vodách o teplotě 1-24°C.Žil v mělkých vodách Střední Ameriky,nejvíce u pobřeží, ale v některých částech života i uprostřed oceánů.Jeho fosílie byly nalézány nejvíce u pobřeží Evropy, Severní Ameriky na západním i východním pobřeží, na severu Jižní Ameriky, na západě Jižní Ameriky, u pobřeží Austrálie a Japonska, ale i na spoustě dalších míst.
Nejčastěji se živil vorvani, kytovci,sirénami, mořskými želvami nebo i dalšími druhy žraloků.Mláďata žili ve školkách, měřila asi 3,5 metru.Je možné že megalodon byl živorodý.Megalodon se objevil v Putování s dinosaury: Monstra pravěkých oceánů s Nigelem Marvenem od BBC.
Výsledek obrázku pro megalodon
Výsledek obrázku pro megalodon zub
(http://www2.padi.com/blog/2015/07/26/cooper-river-diving-for-megalodon-shark-fossils/)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 14. května 2018 v 17:56 | Reagovat

Byl to ohromný živočich. Představa, že se proháněl ještě dnešními oceány, mne fascinuje... Ale je to pouze představa... :-D V Monstrech pravěkých oceánů se mi nejvíc líbilo, jak mu Nigel zkoušel připevnit kameru na tělo, a pořád to nešlo...

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 16. května 2018 v 18:02 | Reagovat

Taková malá parybička. :'D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama