Červenec 2018

Gorgosaurus

30. července 2018 v 7:57 | Diictodon |  Druhohory (mezozoikum)
Gorgosaurus v překladu hrozivý ještěr žil v období svrchní křídy, před 77-74 miliony let na území Severní Ameriky stejně jako většina dinosaurů z čeledi tyrannosaurovitých.Jeho nejbližším příbuzným byl albertosaurus (dříve si paleontologové mysleli že je to druh albertosaura) , který žil také v Severní Americe, ale až 3 miliony let po něm.Jeho vzdálenějším příbuzným je logicky také mnohem známější tyrannosaurus rex, ale gorgosaurus byl velmi běžným rodem, bylo objeveno více než 20 koster, dokonce byla objevena i jedna mozkovna a paleontologové se podle ní domnívají že gorgosaurus, kterému mozkovna patřila zemřel na mozkový nádor.
V dospělosti dosahoval délky 8-9 metrů, samice byla pravděpodobně větší než samec stejně jako u tyrannosaura rexe.Vážil
2,5 -2,8 tun.Nejčastěji stejně jako spousta ostatních dinosaurů z čeledi tyrannosaurovitých lovil ornithomimidy, ale troufnul si i na nebezpečné ceratopsidy a ankylosauridy.
Byl poprvé popsán kanadským geologem Lawrencem Morrisem Lambem v roce 1914 jako gorgosaurus libratus.Jeho pozůstatky byly poprvé objeveny v kanadské provincii Albertě a byly velmi podobné Albertosaurovi proto si paleontologové si mysleli že jde jen o nový druh Albertosaura, poté byl ještě několikrát zaměněn s ostatními rody z čeledi tyrannosaurovitých, dokonce i dnes si spoustu paleontologů pořád domnívá že jde o tarbosaura nebo albertosaura.
Výsledek obrázku pro gorgosaurus

Výsledek obrázku pro gorgosaurus
by Vlad Konstantinov

Sbírka mých dinosauřích modelů-část 1

27. července 2018 v 7:19 | Diictodon |  Knihy, hry, filmy, obrázky, suvenýry...

Matka s mláďetemTyrannosaurus rex
Délka:11-12,5 metrů
Hmotnost:6-10 tun
Období:svrchní křída
Výskyt: Severní Amerika
Potrava:maso

Giganotosaurus

Délka: 13,2 metrů
Hmotnost: 6,1-8,3 tun
Období: svrchní křída
Výskyt: Argentina
Potrava: maso

Temnodontosaurus

23. července 2018 v 7:06 | Diictodon |  Druhohory (mezozoikum)
Temnodontosaurus je rod vyhynutého ichtyosaura, který žil před 200-175 miliony let, tedy v období jury.
Druhy temnodontosaura( Michael Maisch-2003):
Temnodontosaurus eurycephalus
Temnodontosaurus nuertingensis
Temnodontosaurus trigonodon
Temnodontosaurus acutirostris
Temnodontosaurus azenguensis
Temnodontosaurus platyodon
Výsledek obrázku pro Temnodontosaurus
by Sergey Krasovskiy


Výhodou temnodontosaura při lovu byly jeho velké oči, jedná se o největší oči vůbec, v průměru měřili asi 20 centimetrů.
Měl silné mohutné tělo ( měřilo 9-12 metrů) a velmi silný ocas, který mu umožňoval rychle plavat.Lebka Temnodontosaura platyodon měřila až 1,5 metru, byla štíhlá a dlouhá uvnitř se nacházela řada špičatých zubů.
Jako jediný rod ichtyosaurů byl schopný žrát velké obratlovce především ostatní ichtyosaury a plesiosaury, ale také se často živil hlavonožci.Žil v hlubších částích oceánů.Jeho pozůstatky byly nalezeny ve Francii, Anglii, Německu a v Belgii.
Výsledek obrázku pro Temnodontosaurus

Yetti

20. července 2018 v 7:27 | Diictodon |  Tajemství
Výskyt: Himaláje, sídlí v jeskyních.
Popis: Většina svědků se shodují že je vyšší než člověk, většinou okolo 1,9-2,6 metru.Má bílou nebo tmavou hustou srst, která mu pomáhá udržet stálou tělesnou teplotu.
Objevení: Šerpové z Himalájí si o Yettim vypráví různé pověsti už po staletí, ale první Evropan co objevil Yettiho stopu je anglický důstojník Laurence Waddell.Později roku 1937 byla pořízena fotografie údajného otisku nohy Yettiho porovnaná s cepínem.
Vysvětlení: Pokud Yetti opravdu existuje, tak se pravděpodobně v izolaci vyvinul z vyhynulého Gigantopithecuse.Pak je tady teorie že jde o nějaký neznámý druh medvěda, který žije v Himalájích
Podobní tvorové: Bigfoot-Kanada, Yowie-Austrálie, Jeren-Čína, Kaptar-Kavkaz
Související obrázek
Fotka z roku 1937
Výsledek obrázku pro yetti

Nová rubrika paleontologické nálezy

18. července 2018 v 10:30 | Diictodon |  Paleontologické nálezy
Nedávno jsem na mém blogu založil novou rubriku vyhynulá zvířata po holocénu, ve které sice nejsou zatím žádné články ale připravuji článek o mém oblíbeném vyhynulém ptákovi dodovi nebo o tučňákovi alce velké.Dneska jsem dostal další nápad na novou rubriku.V tété rubrice, kterou jsem nazval paleontologické nálezy budu publikovat články ve kterých budou informace o nových i starých fosilích nálezech, které byly objeveny v určitém státě. Příště asi začátkem srpna se můžete těšit na paleontologické nálezy mého oblíbeného státu Utah!
Výsledek obrázku pro utahraptor

Oedaleops

18. července 2018 v 7:57 | Diictodon |  Prvohory (paleozoikum)
Oedaleops je ještěr, který žil v geologickém období raného permu. Patří do čeledi eothyrididae.Kvůli nedostatku pozůstatků nevíme jak mohl být oedaleops dlouhý, víme pouze že jeho lebka měřila 7 cm.Živil se hmyzem.Vyskytoval se v oblasti dnešního Nového Mexika.Byl poprvé popsán americkým paleontologem Langstonem v roce 1965, jako druh oedaleops campi.
Výsledek obrázku pro Oedaleops

Microraptor

17. července 2018 v 12:43 | Diictodon |  Druhohory (mezozoikum)
Microraptor v překladu malý zloděj je jeden z nejmenších theropodních dinosaurů vůbec.Žil před 125-120 miliony let, tedy v období spodní křídy.

Druhy microraptora ( Xu Xing-2000 ):
Microraptor zhaoianus -nad 400 gramů
Microraptor gui -600 gramů
Microraptor hanqingi -1500 gramů

Žili v lesích na území dnešní Číny.Na délku měřil 70-90 centimetrů.Microraptoři měli křídla, ale nedokázali s nimi létat jako dnešní ptáci, sloužili jim pouze k plachtení ze stromů.Jejich rozpětí se pohybovalo okolo 75 centimetrů.
Microraptor se nejčastěji živil malými ještěrkami a hmyzem.Pravděpodobně čekal někde na stromě a vyhlížel si kořist a pak k ní seskočil, jeho drápy byly přizpůsobené k lezení po stromech.
Já osobně jsem si microraptory oblíbil už v dětství ve třetí části Prehistorického parku, když se Nigel vydal do prehistorické Číny, kde musel čelit vybuchující sopce a raptorům kteří mu zničili tábor.
Výsledek obrázku pro prehistorický park microraptor

Thililua

15. července 2018 v 7:20 | Diictodon |  Druhohory (mezozoikum)
Thililua je vyhynulý plesiosaurus. Žil v období pozdní křídy.Měřil 5,5-6 metrů.Žil v Africe především v subtropickém podnebí.Jeho pozůstatky byly objeveny v Maroku v pohoří Atlas(spodní čelist, lebka a 37 krčních obratlů).Thililua longicollis byl popsán v roce 2003.