Gorgosaurus

30. července 2018 v 7:57 | Diictodon |  Druhohory (mezozoikum)
Gorgosaurus v překladu hrozivý ještěr žil v období svrchní křídy, před 77-74 miliony let na území Severní Ameriky stejně jako většina dinosaurů z čeledi tyrannosaurovitých.Jeho nejbližším příbuzným byl albertosaurus (dříve si paleontologové mysleli že je to druh albertosaura) , který žil také v Severní Americe, ale až 3 miliony let po něm.Jeho vzdálenějším příbuzným je logicky také mnohem známější tyrannosaurus rex, ale gorgosaurus byl velmi běžným rodem, bylo objeveno více než 20 koster, dokonce byla objevena i jedna mozkovna a paleontologové se podle ní domnívají že gorgosaurus, kterému mozkovna patřila zemřel na mozkový nádor.
V dospělosti dosahoval délky 8-9 metrů, samice byla pravděpodobně větší než samec stejně jako u tyrannosaura rexe.Vážil
2,5 -2,8 tun.Nejčastěji stejně jako spousta ostatních dinosaurů z čeledi tyrannosaurovitých lovil ornithomimidy, ale troufnul si i na nebezpečné ceratopsidy a ankylosauridy.
Byl poprvé popsán kanadským geologem Lawrencem Morrisem Lambem v roce 1914 jako gorgosaurus libratus.Jeho pozůstatky byly poprvé objeveny v kanadské provincii Albertě a byly velmi podobné Albertosaurovi proto si paleontologové si mysleli že jde jen o nový druh Albertosaura, poté byl ještě několikrát zaměněn s ostatními rody z čeledi tyrannosaurovitých, dokonce i dnes si spoustu paleontologů pořád domnívá že jde o tarbosaura nebo albertosaura.
Výsledek obrázku pro gorgosaurus

Výsledek obrázku pro gorgosaurus
by Vlad Konstantinov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která perioda druhohor je vaše nejoblíbenější?

Trias
Jura
Křída

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 30. července 2018 v 12:32 | Reagovat

Hezký článek!!! Podle mě jeden z nejlepších, co jsi v poslední době napsal. Jinak hezké fotky v předchozím. :-) Já dám za chvíli na svůj blog článek s názvem, který je pro mne poněkud osobní, tak jestli chceš, podívej se... :-)

2 Diictodon Diictodon | 31. července 2018 v 18:05 | Reagovat

[1]:Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama